درخواست مشاوره
دسته بندی

اداری

خانه / اداری
اداری, تجاری

راهکارهای کنترل صدا در دفتر کار برای افزایش تمرکز

اگر تمرکز وجود نداشته باشد کار جلو نمی‌رود و صداهای مزاحم قاتل تمرکز هستند. در این مقاله قصد داریم درمورد راهکارهای کنترل صدا در دفتر کار برای افزایش تمرکز صحبت کنیم. پس اگر شما هم مثل عموم افراد از برهم خوردن تمرکز به‌خاطر سروصدای زیاد و مزاحم رنج می‌برید، این مقاله برایتان مفید است.

اثرات صدا بر انسان به چه شکل است؟

برای درک تاثیرات صدا بر انسان، باید تاثیر آن بر ذهن را بررسی کنیم. البته قصد نداریم در این مقاله خیلی به‌شکل تخصصی وارد این موضوع شویم و فقط به‌عنوان مقدمه‌ای برای بررسی معضلات ناشی از صدای مزاحم در محیط کار به آن می‌پردازیم. تحقیقات نشان می‌دهند انواع مختلف صدا به دو صورت خوشایند و آزاردهنده بر ذهن افراد تاثیر می‌گذارند. معمولاً صداهایی که قرار است تمرکزمان را برهم بزنند جزو دسته آزاردهنده‌ها محسوب می‌شوند. وقتی صدایی به‌ گوش می‌رسد، تمام حواس مغز متوجه صدا می‌شود و عملکردهای دیگر مختل می‌شود، حداقل برای چند ثانیه ابتدایی تا مغز به صدا عادت کند.

فراموش نکنید که شنوایی تنها حس از حواس پنج‌گانه است که قابلیت کنترل توسط انسان را ندارد؛ یعنی نمی‌توانید گوشتان را بر روی شنیدن صدایی که دوست ندارید ببندید! همین حقیقت اهمیت راهکارهای کنترل صدا در دفتر کار را نشان می‌دهد. باتوجه به شلوغی شهرها و سروصدای بیش‌ازحد، تمرکز کردن سخت‌تر از همیشه است.

روش های کنترل صدا در محیط کار

وجود صداهای مزاحم ناخوشایند است؛ اما گریزی هم از آن وجود ندارد، یعنی نمی‌توانید کاری کنید که ماشین‌های جلوی محل کارتان دست از بوق زدن بکشند. برخی از آن‌ها روبه‌روی بیمارستان‌ها هم بوق می‌زنند، چه برسد به محل کار شما! به‌همین‌خاطر باید با کمک روش های کنترل صدا در محیط کار، میزان این قاتلین تمرکز را تا حد ممکن کم کنید.

استفاده از محصولات آکوستیک اداری

گزینه‌های زیادی برای کنترل صدای مزاحم وجود دارند. از گذاشتن هذفون تا استفاده از محصولات آکوستیک اداری. کار‌ی که یک کارمند مجموعه می‌تواند در این راستا انجام دهد کنترل ورودی گوش شخص خودش است. مثلاً همان استفاده از هدفون یا نهایتاً مطرح کردن مشکل با مدیران ارشد؛ اما دست مدیر یک مجموعه برای برقراری حد مجاز صدا در محیط کار بازتر است.

مدیر می‌تواند اتاق سکوت یا حتی اتاق سروصدا ایجاد کند. اولی به‌منظور آرام کردن ذهن کارکنان و بازپس‌گیری آرامش و دومی به‌منظور تخلیه هیجان و مباحثه. شاید باورتان نشود، اما استفاده هرچه بیشتر از گل‌و‌گیاه به کاهش صداهای مزاحم کمک می‌کند. حتی تنظیم کردن یک موزیک ملایم به‌عنوان صدای پس‌زمینه که دائم شنیده می‌شود هم می‌تواند راه‌حل خوبی باشد. تمام موارد فوق جزو روش های کنترل صدا در محیط کار به‌حساب می‌آیند؛ اما هنوز صحبتی از کارآمدترین شیوه کنترل صدا در دفتر کار نکرده‌ایم.

استفاده از انواع پارتیشن ها و جداکننده فضا

یکی دیگر از راه های کنترل صدا در ادارات استفاده از انواع پارتیشن اداری دوجداره یا تک جداره است. اما نوع دوجداره آن علاوه بر استحکام و ایستایی بهتر عایق صوتی بهتری است. این پارتیشن ها میتوانند فریم لس یا فریم دار و در انواع مختلف شیشه ای یا فلزی باشند. در خصوص پارتیشن های شیشه ای دوجداره با انتخاب درست جنس شیشه پارتیشن ها می توانید از آن به عنوان یک عایق صوتی بسیار مناسب استفاده کنید. تنها کافیست که جنس شیشه آن را به درستی انتخاب کنید و خیالتان راحت باشد که تمامی این اطلاعات را می توانید تنها با یک تماس با کارشناسان دنیته بدست آورید.

پارتیشن شیشه ای در پروژه همکاران سیستم

استفاده از انواع پارتیشن شیشه ای علاوه بر اینکه به عنوان یکی از روش های کنترل صدا در ادارات به کار می رود، باعث میشود تا محیط اداری شما را به یک فضای مدرن و زیبا تبدیل میکند و جلوه بهتری از مبلمان اداری را نمایش میدهد.

ایده هایی برای کنترل صدا در دفتر کار مدرن

وقتی صحبت از راهکارهای کنترل صدا در دفتر کار مطرح باشد، بدون شک بهترین ایده استفاده از اتاقک های آکوستیک پیش ساخته است. در بسیاری از محیط‌ها کار امکان کنترل تمام صداها وجود ندارد؛ مثلاً زمانی که تلفن همراه یکی از کارکنان زنگ می‌خورد و او مجبور است با مشتری شرکت تلفنی صحبت کند. آکوستیک کردن یک اتاق یا مجموعه به‌معنای عایق کردن آن در برابر انواع صداها است. نه صدایی خارج می‌شود و نه صدایی وارد می‌شود. عموم پنل‌ها و اتاق‌هایی که با این ویژگی در بازار موجود هستند، معمولاً یا ظاهر زیبایی ندارند و یا به‌عنوان عایق خیلی خوب عمل نمی‌کنند. البته قابل‌حمل بودن هم یک مزیت قابل‌توجه به حساب می‌آید.

مهم‌ترین ویژگی اتاقک‌های آکوستیک دنیته استفاده از متریال باکیفیت است. این مواد اولیه برای احتساب میزان عایق بودن آزمایش شده‌اند و همچنین ظاهر زیبایی را هم خلق کرده‌اند. دیگر مزیت محصولات ما پرتابل بودن آن‌ها است. اتاق تلفن آکوستیک و اتاقک گفت‌و‌گو دو محصول دنیته هستند که درراستای رفع نیاز دفاتر و کاهش اثرات صدا در محیط کار روی خط تولید ما قرار دارند. قابلیت سفارش این محصولات با رنگ دلخواه از دیگر ویژگی‌های قابل توجه آن‌ها است.

عوامل زیان‌ آور صدا در محیط کار

این عوامل زیان آور بسته به شدت صداهای مزاحم و تمرکزی که از بین می‌رود، می‌توانند کم یا زیاد باشند؛ اما حتی میزان کم آن هم می‌تواند ضرر زیادی به تجارتتان وارد کند. همان‌طور که گفتیم مهم‌ترین چیزی که صدای مزاحم از شما می‌گیرد، تمرکزتان است. تمرکز که نباشد کار پیش نمی‌رود. این عدم پیش‌روی در مقیاس بزرگ و درمورد وظایف تمام کارکنان می‌تواند فاجعه باشد. همچنین سروصداهای مزاحم استرس‌آور هستند و می‌توانند هم از نظر فیزیکی و هم ازنظر ذهنی مخرب باشند. درضمن اگر محیط کارتان شلوغ و پر سرو صدا است، نباید از کارکنان توقع خلاقیت داشته باشید، چراکه یکی از اثرات صدا در محیط کار کاهش شدید خلاقیت است.

داشتن وظایف مختلف به‌خودی‌خود برای کارکنان سخت است، اگر محیط کار پر سروصدا باشد این امر سخت‌تر هم می‌شود. آلودگی صوتی کار را خسته‌کننده‌ می‌کند و اشتیاق کارکنان را از بین می‌برد.درکل وجود صداهای اضافی و مزاحم در محیط کار می‌توانند مشکلات زیادی را به‌همراه داشته باشند. این واقعیت لزوم استفاده از روش های کنترل صدا در محیط کار را توجیه می‌کند.

حد مجاز صدا در محیط‌های کاری و اداری چقدر است؟

واحد اندازه‌گیری صوت دسیبل است. قوانینی برای تعیین حد مجاز صدا در محیط کار وضع شده‌اند که قصد نداریم خیلی از جنبه حقوقی به این مسئله نگاه کنیم. بلکه می‌خواهیم استاندارد صدا در محیط کار را که احتمالاً از قوانین نوشته شده روی کاغذ کاربردی‌تر هستند بررسی کنیم. ناگفته نماند که این استاندارد هم براساس قوانین وضع شده تعریف می‌شود. نهایت مقداری که برای حد مجاز صدا در محیط اداری تعریف شده 70 دسی‌بل است. با کمی سخت‌گیری این عدد برای محیط‌هایی که نیاز به تمرکز بیشتر و البته خلاقیت دارند 55 دسی‌بل است. با رعایت این استانداردها می‌توان اثرات صدا در محیط کار را به حداقل رساند.

جمع‌بندی: راهکارهای کنترل صدا در دفتر کار

وجود صداهای مزاحم تمرکز را از بین می‌برد و عدم تمرکز به‌معنای کند شدن سرعت پیشروی امور است. از عوامل زیان آور صدا در محیط کار می‌توان به کاهش بهره‌وری کارکنان، افزایش استرس آن‌ها، خستگی هرچه بیشتر و مرگ خلاقیت اشاره کرد. قوانین و مقرراتی برای تعیین حد مجاز صدا در محیط کار وضع شده‌اند که استاندارد لازم برای محیط کار را 55 تا نهایتاً 70 دسیبل تعریف کرده‌اند. ایجاد اتاق سکوت و اتاق سروصدا، استفاده هرچه بیشتر از گیاهان و استفاده از موزیک ملایم پس‌زمینه از جمله راهکارهای کنترل صدا در دفتر کار هستند؛ اما بدون شک کارآمدترین روش استفاده از پنل‌ها و اتاقک‌های آکوستیک به‌منظور کنترل هرچه بیشتر صدای مزاحم است. اتاقک‌های آکوستیک دنیته بااستفاده از متریال عالی، عایق بودن بالا و ظاهر جذاب و قابل حمل، بهترین انتخاب برای نابود کردن عوامل زیان آور صدا در محیط کار هستند.

اداری, عمومی

چطور ترکیب رنگ مناسب برای دفتر کار انتخاب کنیم؟

رنگ‌ها بر روح ‌و ‌روان و عملکرد ما تاثیر می‌گذارند. رنگ غالب بر یک دفتر کار، می‌تواند اطلاعات گوناگونی در رابطه با ماهیت کار، روحیه کارکنان و… در اختیارمان قرار دهد. در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که چطور ترکیب رنگ مناسب برای دفتر کار انتخاب کنیم؟

نقش رنگ دفتر کار بر روحیات افراد و کارکنان

قطعاً یکی از دغدغه‌های هر مدیر خوبی خلق‌و‌خوی کارکنان مجموعه‌اش است. رنگ بندی اتاق کار پارامتر بسیار مهمی برای بهبود روحیه اعضا است. بخش مهمی از زندگی افراد هر مجموعه در محل کارشان سپری می‌شود و ترکیب رنگ مناسب دفتر کار بیشتر از چیزی که فکرش را بکنید بر خلقیات آن‌ها تاثیر می‌گذارد. هر رنگ ویژگی‌های مربوط به خودش را دارد و تاثیر مخصوص‌به‌خود را بر افراد می‌گذارد. در ادامه چند رنگ را به همراه تاثیراتشان به شما معرفی می‌کنیم.

رنگ سفید
رنگ سفید از ترکیب تمام رنگ‌ها به‌وجود می‌آید؛ یعنی هنگامی که رنگ سفید بازتاب می‌شود درواقع تمام طیف نوری بدون شکست به چشم شما می‌رسد. به‌همین جهت سفید کامل‌ترین رنگ طبیعت است. سفیدی بیانگر خلوص و کمال است. همچنین سادگی نیز از دیگر خصوصیات این رنگ است؛ اما استفاده غیرعادی از این رنگ، باعث یکنواختی و خنثی بودن بیش‌ازحد می‌شود. بهتر است این رنگ در فضای اداری به‌تنهایی استفاده نشود و با رنگ دیگری که انرژی بیشتری دارد ترکیب شود.

رنگ مشکی
خواص این رنگ هم دقیقاً مانند ماهیتش، متضاد رنگ سفید است. رنگ سیاه زمانی دیده می‌شود که هیچ‌نوری انعکاس پیدا نمی‌کند. درواقع این رنگ بیانگر نیستی و نبودن است. روانشناسان بر سر خواص این رنگ اختلاف نظرات زیادی دارند. برخی از آن‌ها معتقدند این رنگ در کنار تمام خواص منفی‌اش ویژگی‌های مثبتی هم دارد. ویژگی‌هایی مانند رهنمون شدن به نتایج موثر.

رنگ آبی
مهم‌ترین ویژگی این رنگ، القا کردن حس آرامش است. آبی مغز را تحریک می‌کند و استرس را از بین می‌برد. از دیگر خواص این رنگ، حس اطمینانی است که به افراد منتقل می‌کند. فرقی نمی‌کند از آبی روشن استفاده کنید یا آبی تیره، تمام طیف‌های این رنگ خواص مشابهی دارند.

رنگ قرمز
قرمز رنگی بسیار پرانرژی است که هم می‌تواند احساسات خوب و هم احساسات بد را منتقل کند. این رنگ به‌طور همزمان نماد عشق و خون‌ریزی است. در مرکز توجه بودن از آورده‌های این رنگ است. اگر محل کارتان طوری است که کارکنان باید فعالیت فیزیکی داشته باشند، قرمز انتخاب خیلی خوبی است.

رنگ سبز
بزرگ‌ترین ویژگی این رنگ تلقین اعتدال است. رنگ سبز راحت‌ترین رنگ برای چشم است. همچنین تداعی‌گر هارمونی، طبیعت و ترمیم شدن است. اگر محل کارتان به‌گونه‌ای است که کارکنان باید زمان زیادی را در آن صرف کنند، از رنگ سبز استفاده کنید.

تاثیر استفاده از ترکیب رنگ طوسی برای دفتر کار مدرن

اگر قصد استفاده از سبک مدرن برای دکوراسیون دفتر کارتان را دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از رنگ طوسی در انتخاب مبلمان اداری است. رنگی خنثی که از ترکیب سفید و مشکی به‌دست می‌آید. البته اگر قصد استفاده از رنگ طوسی برای دفتر کار را داشته باشید باید دقت کنید تا از این رنگ به‌درستی استفاده شود.

اولین نکته‌ای که در استفاده از رنگ طوسی باید به‌ آن توجه کنید، میزان نوری است که وارد دفتر کار می‌شود. طوسی می‌تواند بهترین رنگ ها برای دفتر کار باشد، اگر دفتر مدنظرتان نور کافی داشته باشد. در غیر این‌صورت بهتر است از رنگ طوسی در ترکیب با زرد روشن و یا نارنجی استفاده کرد. اگر رنگ اتاق مدیریت طوسی باشد و این اتاق نور کافی نداشته باشد، حاصل کار اتاقی تاریک و کوچک است.

طوسی رنج گسترده و متنوعی دارد که همین گستردگی می‌تواند بر ارگونومی رنگ در محیط کار تاثیر به‌سزایی داشته باشد. ‌به‌‌خاطر همین تنوع است که باید دقت چند برابری برای انتخاب این رنگ در فضای اداری داشته باشید.

خاکستری روشن، خاکستری تیره، خاکستری با زمینه بنفش، آبی و یا سبز هرکدام برای استفاده در فضاهای متفاوتی مناسب هستند. مثلاً اگر در محیط کارتان از ادوات چوبی استفاده شده و قصد ترکیب دو سبک کلاسیک و مدرن را دارید، بهتر است از رنگ خاکستری با زمینه آبی استفاده کنید. استفاده درست از این رنگ‌ها در رنگ بندی اتاق کار، نتایج به‌دست‌آمده را دگرگون می‌کنند.

بهترین رنگ برای دکوراسیون فضای اداری

استفاده از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای رنگ آمیزی محیط کار، به عوامل گوناگونی بستگی دارد. قبل از هرچیزی باید سبکی که برای دکوراسیون محیط کار مدنظر است را لحاظ کنید. قرار است دکورتان کلاسیک باشد یا مدرن؟ سپس باید نسبت‌به اثرات رنگ ها در محیط کار آگاه باشید. درنظر گرفتن ماهیت کار و انتظاری که از کارکنان دارید هم بسیار مهم هستند. برای مثال همان‌طور که اشاره کردیم، اگر کارکنانتان باید زمان زیادی را در محل کار سپری کنند، رنگ سبز گزینه خوبی است. با ترکیب چنین پارامترهایی به‌همراه خواص رنگ‌ها، کارتان در انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون فضای اداری راحت‌تر می‌شود. مثلاً در کارهایی که نیاز به خلاقیت در آن‌ها وجود دارد، بهتر است از زرد برای رنگ بندی اتاق کار استفاده شود. یا در فضاهای استارتاپی مدرن، رنگ طوسی در دفتر کار انتخاب معقولی است. اگر پروژه‌های اجرا شده توسط دنیته را ببینید، ایده‌های خوبی برای به‌کارگیری بهترین رنگ ها در دفتر کار یا حتی رنگ اتاق مدیریت به ذهنتان می‌رسد. برای مثال در پروژه اتاق بازرگانی ایران و آلمان، با ترکیب رنگ‌های آبی، سفید و البته خاکستری موفق به انتقال حس پیشروی، مدرنیته و مهم‌تر از همه اطمینان شدیم.

 

نکات مهم برای انتخاب بهترین رنگ ها برای دفتر کار

برای رنگ آمیزی محیط کار باید نکاتی را درنظر گرفت تا بتوان بهترین خروجی ممکن را به دست آورد. شاید اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم سلیقه شخصی کارفرما است. نه‌اینکه فارغ از علوم معماری و روان‌شناسی رنگ‌ها فقط به سلیقه شخصی توجه کنید، بلکه سلیقه هم پارامتری است که باید آن را در تصمیم‌گیری‌تان دخیل کنید. به‌هرحال رضایت صاحب مجموعه از رنگ بندی اتاق کار و مهم‌تر از همه رنگ اتاق مدیریت، شرط لازم و مهمی است.

در انتخاب بهترین رنگ برای دفتر کار، باید اثرات روانی رنگ ها در محیط کار را بپذیرید. باید بدانید انتخاب رنگ در عملکرد کارکنان مجموعه به‌خصوص بر میزان خلاقیت، صبوری و اخلاق آن ها تاثیر به‌سزایی دارد. نکته دیگر میزان شدت رنگ‌های مورد استفاده است. نگذارید ارگونومی رنگ در محیط کار برهم بخورد. باید افراط و تفریط را کنترل و حد تعادل را در استفاده رعایت کنید.

نکته بعدی درمورد استفاده از رنگ‌های مختلف برای فضاهای مختلف است. استفاده از تنها یک رنگ در فضای اداری، چیزی جز سکون و مردگی به‌دنبال خود نمی‌آورد. ترکیب رنگ مناسب دفتر کار زمانی محقق می‌شود که رنگ‌ها با تصویر برندتان همخوانی داشته باشند. مثلاً اگر وارد دفتر مرکزی اپل شوید و ببینید تمام دکوراسیون ترکیب دو رنگ قرمز و مشکی است چه حسی پیدا می‌کنید؟ رنگ برند اپل سفید است، پس دکوراسیون مقر این سازمان هم باید ترکیب متناسبی از این رنگ باشد.

جمع‌بندی: ترکیب رنگ مناسب دفتر کار

روان‌شناسی رنگ‌ها جزو علوم جدید محسوب می‌شود که در معماری داخلی و دکور کردن تمامی فضاها از جمله دفاتر کاری نقش پررنگی دارد. انتخاب رنگ متناسب با هدف تجارت و تصویر برند چیزی نیست که بتوان از آن چشم‌پوشی کرد. هر رنگ خواص مربوط به خود را دارد که استفاده از آن‌ها باعث می‌شود این خواص به افراد مشغول در مجموعه منتقل شود. مثلاً رنگ آبی آرامش را منتقل می‌کند و اگر به‌درستی با رنگ‌های مکمل ترکیب شود، حس اطمینان همراه با آسودگی را به کارکنان منتقل می‌کند.

رنگ طوسی به‌خاطر رنج گسترده‌ای که پوشش می‌دهد در ترکیب با رنگ‌های متناسب، برای فضاهایی با دکوراسیون مدرن انتخاب بسیار مناسبی است. انتخاب ترکیب رنگ مناسب دفتر کار باتوجه به چند عامل تعیین می‌شود. عواملی مانند حیطه کاری، میزان نورگیر بودن فضا، متراژ فضا و… . در بخش پروژه‌های سایت دنیته، می‌توانید ترکیب رنگ‌هایی که توسط متخصصین ما در پروژه‌های مختلف استفاده شده‌اند را مشاهده کنید.

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google
Spotify
Consent to display content from Spotify
Sound Cloud
Consent to display content from Sound

پاسداران، دولت، عین ابادی، زیتون، شماره 1

02122579509
09127014019